Projektas „Fiziniam aktyvumui palankios aplinkos plėtra Senamiesčio pradinėje mokykloje” finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.

2022 m. liepos 1 dieną mokykloje baigiamas įgyvendinti sporto projektas „Fiziniam aktyvumui palankios aplinkos plėtra Senamiesčio pradinėje mokykloje“. Projekto vykdymo laikotarpiu mokyklos formaliojo ir neformaliojo švietimo veiklos buvo papildytos fizinį aktyvumą skatinančiais įdomiais sportiniais renginiais, akcijomis. Iniciatyvose „30 minučių taisyklė“ „Ilgoji pertrauka lauke“ dalyvavo 92% mokyklos mokinių.

Mokyklos aikštyne įrengtoje lauko žaidimų aikštelėje pertraukų metu, po pamokų pailgintų dienos grupių metu, laisvalaikį leido mokyklos mokiniai. Dauguma projekto veiklų buvo organizuojamos gryname ore: lauko žaidimų aikštelėje, mokyklos aplinkoje, pasinaudota projekto partnerės Alytaus Adolfo-Ramanausko Vanago gimnazijos aikštynu. Organizuojant aktyvias fizines veiklas po pamokų padėjo Alytaus Adolfo-Ramanausko Vanago gimnazistai–savanoriai. Siekiant stiprinti mokinių aktyvumą, sudaryti didesnes galimybes visiems mokinimas dalyvauti veiklose Covid-19 pandemijos laikotarpiu, pasikartojančios veiklos buvo organizuojamos visos dienos eigoje nuo ryto iki dienos pabaigos. Po pietų vykstančiose pailgintų dienos grupių veikloje savanorės-gimnazijos mokinės padėjo grupių auklėtojoms organizuoti aktyvias veiklas žaidimų aikštelėje, įgyvendinti numatytas akcijas, iššūkius. Grupių veikloje fizinis mokinių aktyvumas ir motyvacija buvo stiprinama įveikiant „Dienos iššūkį“, stebint ir fiksuojant savo veiklą parengtoje formoje „Judėk ir sukaupk 100 minučių aktyvios fizinės veiklos“, organizuojama veikla „30 minučių taisyklė“.

Sėkmingai pavyko organizuoti trenerių – savanorių vedamas fizinio aktyvumo veiklas „Aš judu, judėk ir tu“. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu pravesti 32 susitikimai – užsiėmimai motyvavo vaikus aktyviai judėti, susipažinti ir išbandyti skirtingas sporto rūšis, formavo aktyvaus judėjimo nuostatas, rodė teigiamą pavyzdį. Trenerių organizuotose veiklose dalyvavo 89% visų mokyklos mokinių. Po įvykusių sporto šakų pristatymų, 3,4% padaugėjo mokyklos mokinių lankančių neformaliojo švietimo sportines veiklas Alytaus mieste.

Siekiant stiprinti bendruomeniškumą ir kurti mokinių aktyvumui palankią aplinką, daug dėmesio buvo skiriama mokinių artimiausios aplinkos – šeimos aktyvumo stiprinimui. Buvo suorganizuotos visų klasių bendruomenių sportinės veiklos „Sportuojame drauge – aš ir mano šeima“. Mokinių tėvai noriai įsitraukė į bendras veiklas, sportinių iššūkių dienas karantino ir nuotolinio ugdymo laikotarpiu, taip savo pavyzdžiu paskatindami vaikus judėti.

Gegužės mėnesį visa mokyklos bendruomenė dalyvavo 48 tarptautiniame sportinio ėjimo festivalyje „Alytus 2022“ ir įveikė 1 kilometro atstumą.

Mokyklos pedagogų bendruomenė į projekto veiklą įtraukė Alytaus miesto pradinių klasių mokinius, organizavo miesto „Mažąją spartakiadą 2022“.

Projektas baigiasi, bet sukurtos naujos tradicijos, įdomios fizinės veiklos bus tęsiamos toliau. Senamiestukai bus ugdomi aktyvūs ir sportiški.

Vaikų gynimo dieną Senamiesčio pradinės mokyklos aikštyne šios mokyklos ketvirtokai nuotaikingu kamuolių šou paskelbė Alytaus miesto bendrojo ugdymo mokyklų „Mažosios spartakiados 2022“ pradžią. Jie pasveikino aktyviai, sportiškai ir prasmingai praleisti popietę susirinkusias 8 pradinukų komandas iš Senamiesčio ir „Sakalėlio“ pradinių mokyklų, „Volungės“, Vizdgirio, Panemunės, Likiškėlių, Dainavos progimnazijų bei Dzūkijos mokyklos.

Mažojoje spartakiadoje susibūrusios mišrios 3–4 klasių komandos varžėsi penkiose stotelėse. Daugiausia sportinių emocijų ir azarto sulaukė virvės traukimas, baudų metimai bei estafetės. Taiklumo, susikaupimo ir kantrybės pareikalavo balansavimo rungtis su kamuoliais, o šaudymas iš lanko daug kam buvo tikras iššūkis – įdomus, intriguojantis ir įtraukiantis iššūkis. Susumavusius kiekvienoje stotelėje komandų gautus taškus, III vietos taurė įteikta „Volungės“ progimnazijos pradinukams, II – Likiškėlių progimnazijos, o I vieta džiaugėsi spartakiados šeimininkai – Senamiesčio pradinės mokyklos komanda.

Mažosios spartakiados dalyviai, įkaitę nuo emocijų ir vienas kito palaikymo, dar neskubėjo skirstytis – trys komandos: Senamiesčio, Dainavos ir Dzūkijos mokyklų, papildomai susirungė draugiškose kvadrato varžybose.

Pasibaigus veikloms 157 aktyvūs spartakiados dalyviai pasipuošė medaliais, o nugalėtojai džiaugėsi iškovotomis taurėmis. Gera susitikti, būti ir sportuoti kartu.„Mažoji spartakiada 2022“ organizuota Alytaus Senamiesčio pradinėje mokykloje įgyvendinamo projekto „Fiziniam aktyvumui palankios aplinkos plėtra Senamiesčio pradinėje mokykloje“ lėšomis. Projektą finansuoja Sporto rėmimo fondas, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.

Rugsėjo mėnesį, kol puikus oras ir smagiai pradėdami mokslo metus, įsisukome į sportines veiklas. Klasių ir pailgintų grupių veikloje visą savaitę poilsiui, sveikatos stiprinimui ir geros nuotaikos kūrimui taikėme „30 minučių taisyklę“. Organizuodami veiklą „Aš judu, judėk ir tu“ sulaukėme svečiuose krepšinio trenerės Giedrės Baranauskienės, kuri ketvirtokams ir trečiokams organizavo įdomias sportines veiklas. O futbolo treneris Virginijus Sinkevičius antrokus pakvietė į miesto stadiono treniruočių salę. Linksmos užduotys padėjo pažinti futbolo paslaptis. 

Rugsėjo mėnesio judriąją savaitę pradėjome šūkiu „Į mokyklą pėstute, paspirtuku ar dviračiu…“

200 metrų su šeima

Senamiestukai, prisitaikydami prie nuotolinio ugdymo ir įgyvendindami sporto projektą „Fiziniam aktyvumui palankios aplinkos plėtra Senamiesčio pradinėje mokykloje”, Tarptautinei šeimos dienos paminėti skyrė „200 metrų su šeima“. Aktyvi veikla, išradingi 200 metrų įveikimo būdai stiprino fizinę sveikatą ir sudarė galimybes pabūti kartu.

Svečiuose — treneris

Balandžio 22 dieną 4c klasei fizinę veiklą organizavo bokso ir funkcinių treniruočių treneris Rafaelis Pašajevas. Mokiniai išgirdo patarimų, kaip elgtis, ką daryti, kai užlieja pyktis. Treneris pasidalino savo patirtimi, papasakojo kaip svarbu gebėti valdyti savo emocijas, supažindino su keletu pratimų, pravedė įdomias judrias fizines veiklas.

Akcija ,,Judėk ir sukaupk 100 minučių fizinės veiklos” — įgyvendinta

Birželio ir balandžio mėnesiais vieną savaitę skyrėme savo aktyvumo stebėsenai. Mokykloje vykdant akciją „Judėk ir sukaupk 100 minučių aktyvios fizinės veiklos“ vaikai tapo aktyvesni, vykdė įvairias judrias veiklas mokykloje, namuose ir fiksavo joms skirtą laiką. Labai įdomu buvo užfiksuoti savo asmeninius pasiekimus ir suskaičiuoti bendrai visų skirtą laiką. Gavome tikrai įspūdingus bendrus klasės judrumo skaičius. 

Šeimos mankšta

Kovo 15-18 dienomis Senamiestukai kartu su šeimos nariais mankštinosi ir kūrė vaizdo siužetus „Mūsų šeimos rytinė mankšta“. Smagūs pabėgiojimai su tėveliais po sniegą, vyriški atsispaudimai, sesių mankšta šokio ritmu ir daug kitų linksmų užduočių pamatysite vaizdo siužetų grandinėlėje. 

Judame su ,,30 minučių taisykle”

Nuotolinių pamokų metu labai svarbu daryti pertraukėles akims ir pasimankštinti. Stiprinti sveikatą ir būti aktyvesniems padėjo „30 minučių“ taisyklė. Mankštos pratimai vaizdo pamokų metu, šalia kompiuterio, linksmai nuteikė, padėjo pailsėti ir sudarė galimybes būti aktyvesniems. 

Judri ir įdomi veikla su treneriais

Nuotolinio ugdymo laikotarpiu organizavome virtualų susitikimą su trenere Gerda Vencevičiūte, kuri pristatė „Nirvana fitness“ filosofiją, aptarė kvėpavimo ir mankštos pratimų dermę, pravedė treniruotę 4 klasių mergaitėms.

Rugsėjo – lapkričio mėnesiais mokykloje apsilankė įvairių sporto šakų treneriai ir organizavo fizinio aktyvumo veiklas. Su krepšinio elementais susipažinti antrokams padėjo trenerė Giedrė Baranauskienė, trečiokai išbandė rankos ir akies taiklumą susitikime su „Žaliojo lanko“ klubo treneriais Inga ir Ugniumi Timinskasi, o futbolo kamuolio valdymo gudrybių pirmokus mokė futbolo komandos „Dainava“ žaidėjas ir ARŠC treneris Linas Savastas.

Sportinių įrengimų aikštelė atidaryta

Valio! Pagaliau ilgai laukta sportinių įrengimų aikštelė jau atidaryta. Vėjuotą ir žvarbią dieną pirmieji mūsų aikštelės atidarymo dalyviai – priešmokyklinukai. Jie pirmieji perkirpo atidarymo juostelę, pasveikino visus papuošdami aikštelę balionais ir aišku išbandė karstykles. Toliau atidarymo džiaugsmu dalinosi ir į veiklas įsitraukė 1-4 klasių mokiniai.

Judame pagal ,,30 minučių taisyklę”

Neformaliojo švietimo bei pailgintos mokymosi dienos grupių veiklose mokiniams buvo organizuojamos aktyvios veiklos dienos taikant „30 minučių taisyklę“, kuomet po pasyvaus pusvalandžio vaikai įsitraukė į judrias veiklas, kūrė ir pristatė įvairius judėjimo pratimus. Taip vaikai stiprino savo fizinę būklę, patyrė teigimas emocijas ir ugdėsi nuostatą sistemingai judėti.

Klasės bendruomenės sportinės veiklos vakaras

Spalio 21 d. mokyklos sporto salėje vyko 2c klasės bendruomenės sporto vakaras „Sportuoju aš ir mano šeima“. Tai projekto „Fiziniam aktyvumui palankios aplinkos plėtra Senamiesčio pradinėje mokykloje“ viena iš veiklų. Į renginį gausiai susirinko mokiniai su savo šeimos nariais. Dalyviai buvo suskirstyti į keturias komandas ir varžėsi linksmosiose estafetėse, išbandydami naują sportinį inventorių. Smagiai žaidė ir kvadratą. Vakaro metu netrūko teigiamų emocijų, žavėjo dalyvių aktyvumas, komandinis darbas. Renginys pavyko, atsisveikindami tėveliai klausė, kada vėl susitiksime.

2c klasės mokytoja Zita Belevičienė

Šachmatų žingsniai naujoje lentoje

Pirmuosius ėjimus naujose šachmatų lentose išbandė pirmokai. Ačiū būrelio vadovui Rindaugui Žitkauskui už žaidimo paslapčių perteikimą. Mokyklos koridoriuje įkurta šachmatų erdvė sulaukė didelio susidomėjimo ir jau rikiavosi eilutė norinčių pasilikti šachmatų partijai po pamokų. Netrukus išbandysime ir didžiąją lentą. Kas žino gal auginame būsimus čempionus?

Priešmokyklinukai — mažieji olimpiečiai

Priešmokyklinės grupės vaikai kartu su auklėtoja Inga Nastulevičiene dalyvavo mažųjų olimpinėje dienoje „Greičiau, aukščiau, tvirčiau“. Alytaus miesto stadione vykusiose sportinėse žaidynėse susitiko lopšelio-darželio „Girinukas” lopšelio-darželio, „Pušynėlis” priešmokyklinių grupių vaikai ir mūsų priešmokyklinukai. Lopšelio-darželio „Girinukas“ pedagogai organizavo įvairias sportines veiklas: buvo išbandytos bėgimo, šuolio į tolį, mėtymo rungtys, kartu su vaikais rungtyniavo ir tėveliai. Olimpinė diena baigėsi džiaugsmingai, nes kiekvienas dalyvis grįžo su medaliu, o grupė bei visa mokykla gėrėjosi olimpine taure.

Sportuojame drauge — aš ir mano šeima

Vienas iš Sporto rėmimo fondo lėšomis remiamo projekto „Fiziniam aktyvumui palankios aplinkos plėtra Senamiesčio pradinėje mokykloje“ uždavinių yra įtraukti mokyklos bendruomenės narius, partnerius į vaikų fizinio aktyvumo stiprinimo veiklas, skatinant kuo daugiau žmonių prisiimti atsakomybę už aktyvios mokyklos kūrimą. Siekiant įgyvendinti šį uždavinį mokykla spalio mėnesį pradėjo klasių bendruomenių renginių „Sportuojame drauge – aš ir mano šeima“ ciklą.

Bendruomenės sporto renginius pradėjo 1b klasės mokiniai ir jų tėveliai, kurių spalio 10 d. neišgąsdino net apniukęs rudeninis dangus. Didelis būrys klegančių vaikų ir besišypsančių tėvelių rinkosi į sporto šventę prie Dailidės ežerėlio. Visiems teko prisiminti rikiavimąsi pagal ūgį bei bendruosius mankštos pratimus. Vėliau trys komandos varžėsi atlikdamos įvairias estafečių užduotis. Netgi teko užsirišti skareles, užsimauti pirštines ir į tikras pintines rinkti bulves. O kur dar vikrumo užduotys! Juk ne kasdien gali smulkiais žingsneliais prabėgti per gulinčias kopėtėles, atstumą įveikti nenulipant nuo kartono kortelių ar pernešti obuolį ant galvos. Ypač daug emocijų sukėlė virvės traukimas – vaikai stengėsi iš visų jėgų, todėl ir nugalėjo tėvelius.

Rungtys baigėsi, laimėjo draugystė: visi buvo apdovanoti medaliais, padėkos raštais ir obuoliais. Gera matyti, kaip klasės bendruomenėje mezgasi draugystė, kurią lydi aktyvus laisvalaikio praleidimas. O pats geriausias įvertinimas – tėvelių klausimas: „Kodėl kita tokia šventė tik kitais metais?“

1b klasės mokytoja metodininkė Asta Gudaitienė

Kuriame aktyvią mokyklą

Rugsėjo mėnesį su iniciatyvomis „30 minučių taisyklė“, „Aš judu — judėk ir tu“, „Dienos iššūkis“ Senamiesčio pradinėje mokykloje paskelbta Sporto rėmimo fondo lėšomis remiamo projekto „Fiziniam aktyvumui palankios aplinkos plėtra Senamiesčio pradinėje mokykloje“ pradžia.

Pagrindinis projekto tikslas — užtikrinti saugias sąlygas ir platesnes galimybes mokyklos bendruomenės bei Senamiesčio mikrorajono vaikų fiziniam ugdymui, maksimaliam turimų aplinkų užimtumui. Projektu metu bus siekiama, kad visa mokyklos bendruomenė prisiimtų atsakomybę kurti ir palaikyti aktyvumui palankią aplinką, todėl ne mažiau kaip pusė projekto metu organizuojamų užsiėmimų bus skirti bendruomeniškų ryšių stiprinimui. Tėvai bus skatinami ne tik organizuoti sporto ir judėjimo renginius, akcijas vaikams, bet ir bus kviečiami skatinti vaikus keliauti į mokyklą pėsčiomis arba dviračiu. Bent kartą į mėnesį mokykloje lankysis sporto klubų treneriai, gimnazistai savanoriai, sporte pasižymėję asmenys, Alytaus visuomenės sveikatos biuro atstovai, kurie mokiniams ves sportinius užsiėmimus, kalbės apie aktyvaus gyvenimo svarbą ir savo pavyzdžiu įkvėps mokinius sportuoti. Didesni sporto renginiai bus vykdomi Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago aikštyne, padedant gimnazistams savanoriams. Bus tęsiami tradiciniai klasių bendruomenių renginiai „Sportuojame drauge — aš ir mano šeima“.

Projekto metu atnaujinta mokyklos sporto bazė (įrengta lauko žaidimų aikštelė, įsigytas kokybiškas sporto inventorius) sudarys palankias sąlygas aktyvios mokyklos kultūros formavimui, atsižvelgiant į projekte dalyvaujančių 6-10 metų mokinių poreikius, sveikatą, pomėgius ir judėjimo galimybes, diegiami aktyvios mokyklos principai formuos mokinių sveikos gyvensenos įgūdžius, mokinių tėvų ir kitų bendruomenės narių įtraukimas į vaikų fizinio aktyvumo skatinimo ir stiprinimo veiklas, sportuojančių žmonių savanorystė ir asmeninis pavyzdys skatins kuo daugiau žmonių prisiimti atsakomybę už aktyvios mokyklos kūrimą.

Keisti dydį-+=